بلندترین قله‌های رشته کوه زاگرس

تاریخ انتشار: 1401/10/5 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/3/3

رشته کوه زاگرس بخشی بسیار مهم از ساختار کوهستانی و طبیعی ایران است که همچون دیواری مرتفع و طویل در بخش غربی ایران از شمال به جنوب کشیده شده است. در این مقاله قصد داریم به مهمترین کوه‌های رشته کوه زاگرس از نگاه کوهنوردی و صعودهای انجام شده بپردازیم. دکوول همراه شماست.

رشته کوه زاگرس در مقابل رشته کوه البرز بسیار جوان است و از فعالیت‌های صفحات زمین شناختی ایجاد شده است. رشته کوهی که از شمال عراق شروع می‌شود و بعد از طی کردن استان‌های زیادی در بخش غربی تا جنوب ایران می‌رسد.

    با توجه به تعداد زیاد استان‌هایی که در رشته کوه زاگرس قرار دارند بسیاری از قلل طرح سیمرغ این استان‌ها زیر مجموعه کوه‌های زاگرس به شمار می‌روند. در این مقاله قصد داریم همانطور که گفته شد به مهمترین این قلل اشاره کنیم. اما بی شک مهمترین این قله‌ها دنا می‌باشد که خود بلندترین قله رشته کوه زاگرس هم به شمار می‌رود.


آنچه میخواهید درباره بلندترین قله‌های رشته کوه زاگرس بدانید:

قله دنا یا رشته  کوه دنا

    رشته کوه دنا با خط الراس بسیار جذابی که دارد را می‌توان از اهداف و آرزوهای کوهنوردان به شمار برد. رشته کوهی با طول حدود 90 کیلومتر که در دو استان اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است. رشته کوهی که خود بیش از 50 قله بالای 4000 متری دارد. بلندترین قله این رشته کوه  قله قاش مستان یا قله بیژن 3  است که در مقاله جداگانه‌ای به بررسی آن پرداخته‌ایم و از شما دعوت به خواندن این مقاله می‌کنیم.

    همانطور که گفته شد این رشته کوه خود قله‌های بسیار مهمی را در دل خود جای داده است که از میان می‌توان به قللی مثل قله مورگل به ارتفاع 4426 متر، قله برج آسمان یا بیژن 2 به ارتفاع 4395 متر و قله حوض دال به ارتفاع تقریبی 4305 متر اشاره کرد. لازم به ذکر است رشته کوه دنا در بخش جنوبی زاگرس قرار گرفته است.

پیشنهاد مطالعه: قله قاش مستان (بیژن 3)

درباره قله قاش مستان یا قله بیژن 3 در رشته کوه دنا با این مقاله از دکوول همراه باشید.

قله زردکوه

    زردکوه بختیاری نیز خود بیشتر با عنوان رشته کوه زردکوه شناخته می‌شود. رشته کوهی که در استان چهارمحال بختیاری قرار گرفته است و در بخش مرکزی زاگرس قرار گرفته است. قله کلونچین با ارتفاع حدود 4221 متر بلندترین قله رشته کوه زردکوه و همچنین دومین قله مرتفع زاگرس می‌باشد. قله کلونچین در طرح سیمرغ نیز با عنوان بلندترین قله استان چهار محال بختیاری شناخته می‌شود. قله‌ای که در شهرستان کوهرنگ این استان قرار گرفته است.

    از قلل مهم دیگر این منطقه می‌توان به قله شاه شهیدان به ارتفاع 4150 متر و همچنین قله کینو اشاره کرد. قله کینو بلندترین قله استان خوزستان است. در واقع این قله دقیقا در مرز دو استان خوزستان و چهار محال بختیاری قرار گرفته است.

درباره قله کلونچین با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

اشترانکوه

    مگر می‌شود کسی به کوهستان علاقه‌مند باشد و نام و آوازه اشترانکوه را نشنیده باشد. کوه‌های سر به فلک کشیده و بسیاری جذابی که در استان لرستان و شهرستان ازنا قرار گرفته‌اند. عنوان آلپ ایران برجسته این رشته کوه زیباست که در تمام سطوح امکان به چالش کشیدن شما را در فصول مختلف فراهم می‌کند. البته شهرستان‌های دیگر مانند دورود و الیگودرز نیز از حضور این کوهستان زیبا بی بهره نبوده‌اند و از بخش‌های مختلفی امکان دسترسی به آنها وجود دارد.

درباره رشته کوه اشتران کوه و قله سنبران با این مقاله از دکوول همراه باشید.

    قله‌های مهمی در این رشته کوه قرار گرفته‌اند که از این میان می‌توان به قلل گل‌گل، سنبران، گل گهر و همچنین کول جنو اشاره کرد. این منطقه علاوه بر جذابیت‌هایی که برای کوهنوردان دارد با در اختیار داشتن یک دریاچه مرتفع طبیعت گردان زیادی را نیز به سوی خود جلب می‌کند. بله دریاچه گهر که در هر تابستان پذیرای گردشگران بسیاری است.

درباره دریاچه گهر با این مقاله از دکوول همراه باشید.

قله بل

    در لیست مهمترین قله‌های رشته کوه زاگرس حتما باید به قله بل که در منطقه اقلید قرار گرفته است نیز اشاره کرد. قله بل در طرح سیمرغ به عنوان بلندترین قله استان فارس شناخته می‌شود. قله‌ای با ارتفاع 4050 متر که در تقسیم‌بندی در حوزه زاگرس جنوبی قرار می‌گیرد.

درباره قله بل با این مقاله از دکوول همراه باشید.

قله شاهان کوه

    همانطور که گفته شد بلندترین قله استان‌های غربی و مرکزی در لیست مهمترین قلل رشته کوه زاگرس نیز جای گرفته‌اند. قله شاهان کوه که خود بلندترین قله استان اصفهان است و بخشی از زاگرس مرکزی را تشکیل می‌دهد نیز در لیست این قلل قرار گرفته است. شاهان کوه به ارتفاع 4040 متر در فریدون شهر استان اصفهان قرار گرفته است و از قله‌هایی است که صعود به آن پر طرفدار به شمار می‌رود.

درباره صعود به قله شاهان کوه اصفهان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

 قله کان صیفی (قله کبیرکوه)

    قله کان صیفی که با عنوان کبیرکوه نیز شناخته می‌شود بلندترین قله استان ایلام است. قله 2790 متری کان صیفی بلندترین قله از رشته کوه کبیرکوه به شمار می‌رود. یکی از طولانی‌ترین رشته کوه‌های ایران که حدود 175 کیلومتر طول دارد و بخشی از زاگرس جنوبی به شمار می‌رود. این قله که خود در لیست قلل پروژه سیمرغ نیز قرار گرفته است در شهرستان ملک شاهی استان ایلام جای گرفته است.

درباره صعود به قله کان صیفی استان ایلام با این مقاله از دکوول همراه باشید.

قله‌های مهم دیگر

    قله‌های بسیاری در رشته کوه زاگرس زیبا قرار گرفته‌اند که شاید بخواهیم به تمام آن موارد اشاره کنیم مقاله‌ای چند ده هزار کلمه‌ای باید نگارش کنیم. قله‌های استان کرمانشاه و کردستان مانند قلل پراو و شاهو، قلل استان همدان مانندن کوهستان الوند و البته قله کوبری، قله پر حاشیه‌ای که بعد از تعویض‌های فراوان به عنوان بام استان همدان شناخته شد، و بسیاری قلل دیگر هستند که در لیست مهمترین و بلندترین قله‌های رشته کوه زاگرس قرار گرفته‌اند.

کلام آخر

    در این مقاله به دنبال معرفی مهمترین قله‌های رشته کوه زاگرس بودیم. رشته کوه زاگرس در کنار رشته کوه البرز مهمترین رشته کوه‌های ایران هستند که پتانسیل‌های کوهنوردی فراوانی را در اختیار کوهنوردان و کوه دوستان قرار می‌دهد. می‌توان گفت قلل مهم زاگرس همان قلل مرتفع آن هم هستند و در لیستی که ارائه شد سعی کردیم به ترتیب ارتفاع به معرفی آنها بپردازیم. قله مورد علاقه شما در رشته کوه زاگرس چیست؟ نام آن را برای ما بنویسید.